Breu descripció


Vols informació?

El Metacercador d´Informació Sanitària


El Metabuscador

Loading

dimecres, 24 de maig de 2017

Trastorns de la refracció causats per fàrmacs


Font original: e-butlletí groc

La miopia, la hipermetropia i els trastorns de l’acomodació poden ser de causa farmacològica. Els fàrmacs anticolinèrgics, com antiespasmòdics, fàrmacs per a la incontinència urinària o els antidepressius, entre d’altres, poden produir una presbícia funcional. Els fàrmacs colinèrgics, com donepezil, galantamina o rivastigmina, podrien produir miopia. Fàrmacs d’estructura sulfamídica, com el topiramat, s’han associat a miopia i glaucoma.

En el darrer número del Butlletí de Farmacovigilància de Catalunya es descriuen els casos notificats al Sistema Espanyol de Farmacovigilància. Destaca un cas de miopia associada a l’ús de zonisamida, un antiepilèptic derivat sulfamídic que hi estaria implicat pel mateix mecanisme fisiopatològic que el topiramat.